Arkivë për » Mars, 2022 «

Edmond Caja, kaubojsi i skëterrës – nga Hasan Bajo

Edmond Caja, kaubojsi i skëterrës nga Hasan Bajo Nji shkrim i denjë, që në 1991, rreth kriminelit Edmond Caja, drejtor i burgjeve të kohës së regjimit kriminal të enferrizmit, nga ish i Lexo Me Teper.

Kënga e Zgalemit – nga Maksim Gorki 


Kënga e Zgalemit nga Maksim Gorki 
 Mbi të thinjurin shesh të detit, era fryn dhe mblidhen retë, midis reve edhe 
detit, kryelartë shkon Zgalemi, si e zezë vetëtimë. Prek me krahë ai Lexo Me Teper.

Bizanti dhe Venediku – nga Robert Martiko

Bizanti dhe Venediku nga Robert Martiko -një tregim i shkurtër për të treguar se si koha e një vendi mikroskopik është tmerrësisht më produktive dhe fitimtare nga ajo e një vendi me Lexo Me Teper.

Faik Konica Gjeniu dhe Nderi i Kombit Shqiptar – nga Agim Xh. Dëshnica

Faik Konica Gjeniu dhe Nderi i Kombit Shqiptar nga Agim Xh. Dëshnica “Kush nuk është i verbër s’mundet të mohojë që sot për sot shumë Shqiptarëve u digjet zemra Lexo Me Teper.

Roli i Putinit – nga Madeleine Albright

Një analizë e jashtëzakonshme, përshkrim pikë për pikë i situatave që bota po kalon sot, e zonjës Albright, në vitin 2007, që dëshmon se ajo kishte një aftësi të rrallë për me i Lexo Me Teper.

A është e mundur të gjendet lumturia? – esse nga Ervina Toptani

A është e mundur të gjendet lumturia? esse nga Ervina Toptani A mund të jetojë njeriu gjithë jetën duke kërkuar sekretin e lumturisë? Po, mundet! Këtë e bëri Epikuri, lindur 341 vite Lexo Me Teper.

Kisha e Shën Eufemisë në Kallmet të Lezhës – dhe statuja madhështore gdhendur në shkëmb

Kisha e Shën Eufemisë në Kallmet të Lezhës dhe statuja madhështore gdhendur në shkëmb Te Kisha e Shën Eufemisë, vepër e punuar në një shkëmb gëlqeror në terren! Në mënyrë mjeshtërore është Lexo Me Teper.

Paolo Nori versus Fjodor Dostojevskij – nga Astrit Cani

Paolo Nori versus Fjodor Dostojevskij nga Astrit Cani Mendoj për kursin mbi Dostojevskin që shkrimtari Paolo Nori duhet të mbante te ateneu Bicocca. Universitet ku dikur ndiqnim kurse matematike në mënyrë klandestine, Lexo Me Teper.

“Heroi i bulevardit” Myslym Shyri, nuk u vra nga pushtuesi – nga Kastriot Dervishi

  “Heroi i bulevardit” Myslym Shyri, nuk u vra nga pushtuesi nga Kastriot Dervishi Një prej rrugëve më të njohura të Tiranës, mban emrin “Myslym Shyri”. Domosdo duhet të kesh kontribuar shumë për Lexo Me Teper.

Familja Çetta familje e një histori të rrallë personalitetesh

Familja Çetta familje e një histori të rrallë personalitetesh Lazër Çetta (babai i prof. Anton Çettës), i dekoruar nga presidenti francez me medaljen “Officier d’Académie” e akorduar në vitin 1928. Po Lexo Me Teper.

Shtegtimi i Njeri-ziut… dhe një rrëfim i vonë për të nga Sali Bytyqi

Shtegtimi i Njeri-ziut… dhe një rrëfim i vonë për të nga Sali Bytyqi Një ditë, ndërsa po kërkoja një shkrim timin të kohës së shkuar në disa fletore të vjetra, gjeta edhe Lexo Me Teper.

Andronika Arianiti – Komnena Shpata Golemi, Kastrioti nga Lutfi Alia

Andronika Arianiti – Komnena Shpata Golemi, Kastrioti nga Lutfi Alia Andronika Arianiti Kastrioti ishte e bija e Gjergj Araniti Komneni Spata (1376-1462) zoti i Principatës të Arianitëve. Sipas Gjon Muzakës, i Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook