Arkivë për » Shtator 4th, 2021 «

Një gur i çmuar në gjerdanin e humorit shkodran…⁠ – Pak rreshta per Paulin Preka nga Ramazan Çeka

Një gur i çmuar në gjerdanin e humorit shkodran⁠ pak rreshta per Paulin Preka nga Ramazan Çeka Ndahet nga jeta në moshën 86-vjeçare, Paulin Preka “Mjeshtër i Madh” i humorit Paulin Preka Lexo Me Teper.

“Arnautët e vegjël në shkollë” (1925) – nga Agim Morina

“Arnautët e vegjël në shkollë” nga Agim Morina, Londër Fotografi e datës 17 dhjetor 1924, në gazeten serbe “Ilustrovani list” (“Gazeta e ilustruar”, 11 janar 1925, nr. 2), me fëmijët e shkollës së sapohapur Lexo Me Teper.

Fjala e parë e Ahmet Zogut si Mbret i Shqiptarëve

Fjala e parë e Ahmet Zogut si Mbret i Shqiptarëve Zotërinj! Në mesazhin që iu drejtova para disa ditësh, ju përshëndeta duke ju uruar suksese juve etërve të kombit. Sot po ju Lexo Me Teper.

Përrallia e Ekrem Vlorës… – Pjesë nga libri me kujtime i Ago Agaj “Lufta e Vlorës”

Përrallia e Ekrem Vlorës Pjesë nga libri me kujtime i Ago Agaj “Lufta e Vlorës” Përveç të dy Qazimëve të gjithë kryetarët e tjerë nuk e quanin të plotë veprën e pajtimit, Lexo Me Teper.

Reçension a refleksion?! – shfrim poetik nga Frederik Ndoci

Reçension a refleksion?! nga Frederik Ndoci (Këto vargje të “frikëshme” për Zuckenbergun dhe fb-un e tij,  më dënuen duke më bllokue si Frederik për 24 orë!?  S’e di çfarë shpifjeje ka ky shkrim  o pse Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook