Arkivë për » Qershor, 2021 «

I fundmi i një brezi vuajtjesh e sakrificash, nga një familje dinjitoze! – Nderim për Faik Halil Allën (1943-2021)

I fundmi i një brezi vuajtjesh e sakrificash, nga një familje dinjitoze! Nderim për Faik Halil Allën (1943-2021) Me 21 Qershor 2021, mbas një sëmundje të rëndë, vdiq në moshën 78 vjeçare Lexo Me Teper.

Dy shkrime për jetën e këputur nga krimi të Myzerin Zenelit – Elona Caslli –

Një natë para fundit nga Elona Caslli Nesër do të filloj punë. Rroga nuk është e keqe, plus që ai shoku im që punoi vjet atje, më tha se dalin edhe bakshishe dhe Lexo Me Teper.

Mos vdis të lutem, jo sot të paktën! Copëza kujtimesh nga fëmijëria – Ervina Toptani

Mos vdis të lutem, jo sot të paktën! Copëza kujtimesh nga fëmijëria – Ervina Toptani …Isha 4 vjeç kur përjetova tmerrin e parë, për faj të atyre që nuk i njihja atëherë Lexo Me Teper.

Mendoj se Amerika po e ban punë e Zotit!! – nga Lek Pervizi – Editorial nr. 165 i revistës “Kuqezi”

Mendoj se Amerika po e ban punë e Zotit!! nga Lek Pervizi - Editorial nr. 165 i revistës “Kuqezi” Me këtë editorial ne, si asnjëherë tjetër, jemi të kushtëzuem që të trajtojmë ngjarjet e Lexo Me Teper.

Kujtime fëminie – nga Xhabir Tabaku

Kujtime fëminie nga Xhabir Tabaku Ishte një burrë i gjatë, diku te të katërdhjetat, i çpërqendruar, i pirë më së shumti… ai priste biletat e kinemasë. R….. e kishte emrin. Një herë Lexo Me Teper.

N’rrasht m’ka shkue pikllimi… – nga Ervina Toptani

N’rrasht m’ka shkue pikllimi… nga Ervina Toptani N’at majë mali, n’at perndim Duket qartë qyteti im, Gri e errtë e ka mbulu Vetmi e trishtë n’ngjyrë blu   Se ka ken’ njiher’ dikur Ky qytet me nji flamur Rreth Lexo Me Teper.

Përshëndetje, shokë të mij, Ju shkruan Visar Zhiti…

Përshëndetje, shokë të mij, Ju shkruan Visar Zhiti…   I dashur Jozef, I dashur Shpendi, Me vjen mirë që kujtoni poetët e përndjekur nga regjimi, ata që u martirizuan dhe na lanë poezinë Lexo Me Teper.

Durrës – Viti 1950 – Shtetëzimi i shtëpive, dyqaneve e depove – nga Kastriot Dervishi

Durrës - Viti 1950 – Shtetëzimi i shtëpive, dyqaneve e depove nga Kastriot Dervishi Deri në vitin 1950, regjimi komunist kishte bërë konfiskime pronash të “armiqve të popullit”, shtetëzime të ekonomive e sipërmarrjeve Lexo Me Teper.

Kuje… Elegji për Tomorr Shaqir Kaloshin – nga Ilir Spata

Kuje… Elegji për Tomorr Shaqir Kaloshin nga Ilir Spata U mblodh terr’i natës e u fsheh n’ata sy! Lotët rrodhën çurk, kah erdhën s’e di? Perëndoi një jetë ndën ato qerpikë! Fryma e jote e fundit Lexo Me Teper.

Koncept për një transplantor kulturash që iku pa me marre leje – poemë nga Mimoza Ahmeti

Koncept për një transplantor kulturash që iku pa me marre leje -poemë nga Mimoza Ahmeti Kush ishte Jusuf Vrioni? As unë nuk e dija deri atë mëngjes kur ra telefoni: Jam unë, tha ai, sot Lexo Me Teper.

Tetova – Udhëtim në Kosovë – Bashkimi i Kombit, 1944

Tetova – Udhëtim në Kosovë Tetova është më i bukuri qytet thjesht shqiptar që ka parë vilajeti i Kosovës. Është vendlindja e patriotëve që lanë kujtime fort të mira në historinë Lexo Me Teper.

Ndjesia e shkëputjes së përkohshme nga realiteti… nga Flutura Açka

Ndjesia e shkëputjes së përkohshme nga toka… nga Flutura Açka Këtë foto e shoh shpesh dhe gjatë. Dhe kam gjithnjë të njëjtën ndjesi: atë të shkëputjes së përkohshme nga toka, nga Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook