Arkivë për » Korrik 17th, 2020 «

Smeraldi – tregim nga Ivan Bunin

Smeraldi tregim nga Ivan Bunin Ivan Bunin, laurat i çmimit Nobel, për letërsi, i pari shkrimtar rus i këtij çmimi. Rininë e kaloi në Rusi, më pas udhëtoi në shumë vende Lexo Me Teper.

Ernest Koliqi dhe romani i ekzilit “Shija e bukës së mbrume”, Romë 1960 – nga Leka Ndoja

Ernest Koliqi dhe romani i ekzilit “Shija e bukës së mbrume”, Romë 1960 – nga Leka Ndoja (Proces botimi libri “Lule Muzgu” Antologji e Diasporës sh. XX) Ernest Koliqi i shkolluar në Itali Lexo Me Teper.

Në ditëvdekjen e Lizës së vërtetë të “Leonardos” – nga Albert Vataj

Në ditëvdekjen e Lizës së vërtetë të “Leonardos” nga Albert Vataj Fisnikja italiane Lisa del Giocondo që u bë gruaja më e famshme në bota si Mona Lisa! Kjo është Mona Lisa e Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook