Arkivë për » Prill 5th, 2020 «

Atdheu dhe atdhedashuria në poezinë e Ndre Mjedës – sprovë nga Prof. Dr. Resmi Osmani

Atdheu dhe atdhedashuria në poezinë e Ndre Mjedës sprovë nga Prof. Dr. Resmi Osmani Krijimtaria poetike e Ndre Mjedës, e nisur në fundin e shekullit XIX, krahas rilindasve të tjerë të Lexo Me Teper.

Bab’ – nga Elida Rusta

Bab’ nga Elida Rusta Ditë lulesh sot, dielli pi ujë thá prej etit, unë kpus veç lule për n’vorre. e mundohem me qenë mirë, tash edhe për ty. . Vshtirë m’i thánë shpirtit: Mos vajto! Dhimbja ásht mbijetesë. . Báb’ Lulishtja jéme Lexo Me Teper.

Pandemia e murtajës së zezë në mesjetë nga Ilir Hashorva

Pandemia e murtajës së zezë në mesjetë nga Ilir Hashorva Midis viteve 1346 dhe 1350, u përhap një sëmundje e tmerrshme në Europë, në Lindjen e Mesme dhe në Afrikën e Veriut. Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook