Arkivë për » Mars, 2020 «

Të përkthyerit si alegori e një zëri kundërshtar ne Shqipërinë komuniste: “Epistolari i Zarates” i Luan Ramës – nga Blerina Suta

Një zë kundërshtar në Shqipërinë komuniste Libri i Luan Ramës Pas botimit të librit “Epistolari i Zaratës” në Tiranë dhe botimeve në Francë “Epistolaire de Zarata” apo në versionin në anglisht Lexo Me Teper.

Misioni i 30 mjekëve dhe infermierëve, krenari për gjithë shqiptarët – nga Aleks Martin Kapllaj

Misioni i 30 mjekëve dhe infermierëve, krenari për gjithë shqiptarët| nga Aleks Martin Kapllaj Ky shkrim i Aleks Kapllajt ka mjaft pozitivitet edhe pse e ka anashkaluar me kujdes idenë e propagandës Lexo Me Teper.

Spektakle padobi të politikës – nga Marjan Bunaj

Spektakle padobi të politikës nga Marjan Bunaj Unë jam shqiptar 58 vjeçar, gjysmën e të cilave i kam kaluar në Itali dhe mirnjohjen këtij populli jam munduar t’ia shpreh me punë e Lexo Me Teper.

Filmi shqiptar: një arkivol që e paraqesin si djep – nga Edison Ypi

Filmi shqiptar: një arkivol që e paraqesin si djep nga Edison Ypi Kazan plehrash plot me coftina, bilbila polici të ndryshkur, gajde të çara, lahuta të çakorduara, çizme të grisura, stomaqe bosh, Lexo Me Teper.

Bashkë, si një degë e paqme ulliri… – nga Arben Imeri

Bashkë,  si një degë e paqme ulliri… nga Arben Imeri Balo nuk tregon shumë për vuajtjet, kërkon t’i harrojë. Ç’të të tregoj, më thotë, lotët e nënës time që qante çdo ditë? Ka Lexo Me Teper.

Rrëfimet e Teze Lolosë… – pak për të qeshur nga Avni Delvina

Rrëfimet e Teze Lolosë… Pak për të qeshur nga Avni Delvina Teze Loloja dhe lajmet nga New Yorku Ca lajme që vijnë nga New Yorku me kujtojnë teze Lolonë, që sa herë Lexo Me Teper.

Kongresmeni Eliot Engel ngre shqetësime për taktikat e administratës Trump mbi Kosovën

Kongresmeni Eliot Engel ngre shqetësime për taktikat e administratës Trump mbi Kosovën Kongresmeni Eliot Engel, një anëtar i shquar i Dhomës së Përfaqësuesve të Sh.B.A-së lëshoi të premten një deklaratë mjaft Lexo Me Teper.

Sfidat vlejnë gjithmonë – nga Agim Baçi

Sfidat vlejnë gjithmonë nga Agim Baçi Ndoshta në ditët e para të kësaj karantine të pamenduar e të paimagjinuar kemi menduar nëse do gjejmë apo jo kohë më shumë kohë për Lexo Me Teper.

Ibrahim Farka, në gjurmë të jetës së tij… – nga Marsida T. Najdeni

Ibrahim Farka, në gjurmë të jetës së tij… nga Marsida T. Najdeni Djali i madh i familjes Farka, z. Ibrahim Farka, lindi më 13 mars 1907, në Tiranë, në një familje ku Lexo Me Teper.

Ti je nji drandofile drite… nga Jozef Radi kushtuar Aleksandra Tasit

Ti je nji drandofile drite… kushtuar Aleksandra Tasit S’ka trishtim ma të thellë s’ka dëshpërim më t’pa ngushëlluem se kur nji zonjë, nji mike me të cilën ke ndarë jetë afër Lexo Me Teper.

E rëndësishme është si do ta përballojmë frikën… Bisedë me Ervin Dine, nënkryetar i Vatrës

E rëndësishme është si do ta përballojmë frikën… Nënkryetari i Vatrës Ervin Dine, në betejën kundër koronavirusit Ervin Dine, nënkryetar i Vatrës, në bisedën online me editorin e Diellit, tregon se Lexo Me Teper.

Shuku i letrës dhe pikëlotja e babait… nga Zamir Gjurgji

Shuku i letrës dhe pikëlotja e babait… nga Zamir Gjurgji homazh në ditën e baballarëve “Sa herë që të duhet të ndërrosh rrobat, vari te të palarat prapa derës së banjës”, ishte avazi Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook