Arkivë për » Tetor, 2017 «

Kënga labe e manipuluar prej kuqove – nga Sadik Bejko

Kënga labe e manipuluar prej kuqove nga Sadik Bejko Manxhuré leshura tëndë,/ Ke ikur ke lënë vëndë, Kaluar apo në këmbë?/ Kaluar se s’dija vëndë. Fajin ta pati jot ëmë,/ Të dha në oxhak Lexo Me Teper.

Poemat e Hueja të afërta krejt – nga Erina Çoku

Poemat e Hueja të afërta krejt nga Erina Çoku “poemat e hueja” titullohet libri i ri i poetes Entela Tabaku, i cili do të publikohet së shpejti nga Botimet Pegi. Një artiste, që Lexo Me Teper.

Koha kur u njoha me Aristidh Kolian – nga Artan Gjyzel Hasani

Koha kur u njoha me Aristidh Kolian nga Artan Gjyzel Hasani Kam pasur fatin e madh ta njoh nga afer këtë njeri të çmuar gjatë viteve që jetoja në Athinë. Ka qenë një Lexo Me Teper.

Rrëfej… Pikante… – libri më i ri i Simon Vrushos

“Rrëfej… pikante”, është libri më i fundit i Simon Vrushos që u jepet lexuesve. Një libër i ndërtuar me të përditshmen dhe me të shkuarën, me personazhe të gjallë dhe Lexo Me Teper.

Stinë e mërzitshme për Kadarenë nga Iva Tiço

Stinë e mërzitshme për Kadarenë nga Iva Tiço (madje as ky shkrim nuk do marrë klikime) Këtë vit dhënia e Çmimit Nobel në letërsi është shoqëruar më pak se vitet e tjera Lexo Me Teper.

Robert Elsie – i sakti, i urti, punëtori i madh dhe miku i dashur i Shqiptarëve – Kujtime nga Thanas L. Gjika

Robert Elsie – i sakti, i urti, punetori i madh dhe miku i dashur i Shqiptarëve Kujtime nga Thanas L. Gjika Të hënën, e 2 tetorit 2017, vdiq Profesor Robert Elsie, albanologu Lexo Me Teper.

Si ma pushkatuan vëllanë në kohë të diktaturës komuniste – bisedë me Edmond Halilin

Si ma pushkatuan vëllanë në kohë të diktaturës komuniste. bisedë me Edmond Halilin aktor i Teatrit “Migjeni” Ka qeshur dhe ka bërë humor edhe kur i qante shpirti. Idhësinë e shuante çdo Lexo Me Teper.

Aristidh Kola – Nderi i Kombit

Aristidh Kola – Nderi i Kombit Propozim Drejtuar: Presidentit të Republikës së Shqipërisë Zotit Bujar Nishani Tiranë Për Dhënien e Titullit “Nderi i Kombit” studiuesit arvanitas, Aristidh Kola . Studiuesi Aristidh Kola (1944-2000) I nderuar z. President, Duke patur parasysh Lexo Me Teper.

Kur “ajo” ishte “ajo që unë nuk isha” nga Natasha Shuteriqi Poroçani

Kur “ajo” ishte “ajo që unë nuk isha” nga Natasha Shuteriqi Poroçani Etyd për dy jetë brenda një kohe të dyzuar Kushtuar mikes time, Ermira Xhomaqi, të rigjetur në formë të plotë.   Ne kemi Lexo Me Teper.

Përsëri me vargjet e Fishtës… nga Tonin Çobani

Përsëri me vargjet e Fishtës… nga Tonin Çobani Reagim për shkrimin e Mustafa Nanos “Shqiptarë dhe serbë, të gjithë kemi nevojë për një ‘catharsis’” (Mapo, 5 shtator 2017)   Në një reagim të para Lexo Me Teper.

Si lind dhe perfundon një mozaik nga Erieta Koliqi – Gajtani

Si lind dhe perfundon një mozaik nga Erieta Koliqi – Gajtani Afresku në fjalë ka në qendër Danaen – të preferuarën e Zeusit, i cili për ta ruajtur nga tërbimi i Herës, Lexo Me Teper.

Në Prizren, midis të vdekurve dhe të gjallëve – nga Mitrush Kuteli

Në Prizren, midis të vdekurve dhe të gjallëve nga Mitrush Kuteli Po të jetë se vini në Prizren – për ndonjë punë më të kthjelltë se kontrabanda – mbasi të Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook