Arkivë për » Korrik, 2016 «

Mendime rreth Reformës në Drejtësi – me datë 21 Korrik 2016 – votohet konsensusi parlamentar

Mendime rreth Reformës në Drejtësi… me datë 21 Korrik 2016 – votohet konsensusi parlamentar  i aq të përfolurës Reformë në Drejtësinë Shqiptare Romeo Gurakuqi – historian Kasta fitoi?! Do të vazhdojmë të jemi Lexo Me Teper.

Mit’hat Frashëri dhe paradokset shqiptare – 50 thënie të gjeniut që kishte 40 mijë libra në shtëpi…

Mit’hat Frashëri dhe paradokset shqiptare 50 thënie të gjeniut që kishte 40 mijë libra në shtëpi… Portreti i babait të tij, rilindësit Abdyl Frashëri, varej në muret e shkollave në Shqipëri, ndërsa ai, Lexo Me Teper.

Legjenda: Shalë – Shosh edhe Mirdite – marre nga Erenestina Halili

Legjenda: Shalë – Shosh edhe Mirdite Kjo legjendë, rriti brezni e brezni… Shala, vëlla i parë, Shoshi i dyti, Mirdita – vëllai vogël… Këto legjenda të trashëguara ishin, janë e mbeten kodet Lexo Me Teper.

Vendi ne Udhëkryq, Rama t’i kërkojë ndihme Natos – nga Romeo Gurakuqi

Vendi ne Udhëkryq, Rama t’i kërkojë ndihme Natos nga Romeo Gurakuqi Deklarata e orës 12.00 e datës 17.07.2016, e Kryeparlamentarit zotit Ilir Meta, është indikator i pozicionit kontradiktor të tij në Lexo Me Teper.

Piktura dhe etnosi i piktorit dhe etnografit Simon Rrota nga Besi Bekteshi

Piktori Simon Rrota Jeta dhe vepra e nji Piktori Mësues Simon Rrota lindi në Shkodër më 23 tetor 1887. I jati, Gjush Rrota, i kushtoi vëmendje shkollimit të fëmijëve. Nga djemtë, Lexo Me Teper.

Qytetërimi në Sardenjë ka origjinë shqiptare nga Fahri Xharra

Qytetërimi në Sardenjë ka origjinë shqiptare nga Fahri Xharra A është Sardenja pjesë e Italisë? Po, por i ka vetitë e posaçme të saja; natyra, kultura, tradita, gjuha. Sardenja, nga shumë njerëz konsiderohet Lexo Me Teper.

Atdhetarizmi dhe Iluminizmi – Tipare Qenësore të Jetës dhe Veprimtarisë së Atë Shtjefën Gjeçovit nga Isuf B. Bajrami

Atdhetarizmi dhe Iluminizmi – Tipare Qenësore të Jetës dhe Veprimtarisë së Atë Shtjefën Gjeçovit nga Isuf B. Bajrami Këto punë po i shkruaj këtu, o vëlla shqiptar, jo me ndonjë qëllim të Lexo Me Teper.

“Shtëpia me dy çati” – apel për paqen dhe reagim ndaj diktatit nga Adil Olluri

“Shtëpia me dy çati” - apel për paqen dhe reagim ndaj diktatit nga Adil Olluri “Shtëpia me dy çati” është vepra e radhës e shkrimtarit Rezart Palluqi, i cili i shfaqet opinionit Lexo Me Teper.

Lutje e dëshpërueme poezi nga Ernest Koliqi (1901-1975)

Lutje e dëshpërueme poezi nga Ernest Koliqi (1901-1975) Ju qi keqas t’vorrosun keq fleni ndër murrana mbi shpate t’pjerrta a n’pyje, n’breg deti ase n’breg lumi, dëshmor’ , q’emën t’lavdishëm keni thadrue n’gojdhana, nën dhe Lexo Me Teper.

Dy nga perlat poetike të Pablo Nerudës sjellë në shqip nga Jozef Radi

Dy nga perlat poetike të Pablo Nerudës sjellë në shqip nga Jozef Radi Kam fjetë me ty… Tan natën e lume kam fjetë me ty diku n’detë buz’ nji ishulli ti m’faniteshe sa e Lexo Me Teper.

Krahasimi nga Gjoke Vata

Krahasimi (midis Migjenit dhe Gasper Palit) nga Gjoke Vata Migjeni e Gaspër Pali janë poetë bashkohorë, bashkmoshatarë e bashkvuejtsa të së njejtës smundje. E megjithkëte ata janë të parimeve të kundërta e të Lexo Me Teper.

15 përgjigje të përkthyesit Hans-Joachim Lanksch (2003)

I nderuem zotni Radi, sot postova nji pjesë nga nji intervistë e gjatë te “RD” e vjetit 2003. Tue rilexue intervistën, m’u duk se të thanat e atëbotshme qëndrojnë dhe Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook