Arkivë për » Mars, 2016 «

Nga e mësuan serbët dhe sllavobullgarët përvetësimin e historisë? nga Altin Kocaqi

Nga e mësuan serbët dhe sllavobullgarët përvetësimin e historisë? nga Altin Kocaqi Vepra e Louis Benloew është përkthtyer e botuar tanimë në gjuhën shqipe. Kjo vepër ka rëndësi të madhe shkencore si për Lexo Me Teper.

Kuzhina e Ballkanit: Trahanaja nga Elsa Pichon

Kuzhina e Ballkanit: Trahanaja nga Elsa Pichon (francezja e natyralizuar shqiptare) Braktisni sushin, tutje me fahitat, ju siguroj se ekstravaganca e re e kuzhinës do të jetë: Ballkani. Nga Nju Jork në Londër Lexo Me Teper.

Rreth Njësimit të Gjuhës së shkrueme nga Martin Camaj

Rreth Njësimit të Gjuhës së shkrueme nga Martin Camaj “Lexues të dashtun, âshtë e para herë që shprehem botnisht mbi këtë problem tejet të kapërthyem e të randuem nga faktorët gjuhësorë e Lexo Me Teper.

100 vjetori i Orës Verore nga Piro Shtika

100 vjetori i Orës Verore nga Piro Shtika A e dinit se, sot (27 mars 2016) )mbushen 100 vite nga prezantimi i orës verore? Kjo e dielë është një ditë “stresuese” për të Lexo Me Teper.

Si e kam njohur unë Selman Rizën nga Uran Butka

Si e kam njohur unë Selman Rizën nga Uran Butka (Me rastin e përvjetorit të vdekjes) “Puna që paguhet, nuk mund të quhet fisnike”. Selman Riza Kur kisha shansin të takoja profesor Selman Rizën apo Lexo Me Teper.

Kur vdekja do të vijë… (K. Trebeshinës) – poezi nga Shqiponja Axhami

Viti 2016, është vit jubilar i shumë prej personaliteteve të kulturës shqipe, të cilët për fatin e keq të Ministrisë së Kulturës së këtij vendi disa u përcollën zulme e lavdi e Lexo Me Teper.

Orakulli i Dodonës nga Maksim Zotaj

Orakulli i Dodonës nga Maksim Zotaj Pse ka rëndësi Dodona? Nga mitologjia e vjetër “Dodoni ishte biri i Zeusit dhe i Evropës, ndërsa Dodona e bija e Oqeanit dhe e Tithies, perëndi të Lexo Me Teper.

Dramaturg i shkëlqyer – pse jo edhe i pashok – shqiptar – In memoriam… Et’hem Haxhiademi

In memoriam… Et’hem Haxhiademi (8 mars 1902 – 16 mars 1965) Dramaturg i shkëlqyer – pse jo edhe i pashok – shqiptar *** “Na duhet të merremi edhe me dramën e re të Et’hem Lexo Me Teper.

Marrëveshjet serbe-osmane ishin… dhe ende janë! nga Fahri Xharra

Marrëveshjet serbe-osmane ishin… dhe ende janë! nga Fahri Xharra Qëndrimi ndaj së kaluarës e posaçërisht ndaj historisë shqiptare duhet të jetë pa fije animi, të shkruhet pa presion psikologjik nga situata politike Lexo Me Teper.

Vrasja pabesisht e dijetarit don Nikollë Gazulli (1893-1946) nga Fritz Radovani

Vrasja pabesisht e dijetarit don Nikollë Gazulli (1893-1946) nga Fritz Radovani me rastin e 70 vjetorit te vrasjes …Kallxon nji zojë e cila, aso kohe bante punën si përkthyese në shërbim personal të sekretarit Lexo Me Teper.

Universiteti i Durrësit, i themeluar rreth vitit 1380 nga Jahja Drançolli

Universiteti i Durrësit, i themeluar rreth vitit 1380 nga Jahja Drançolli Universiteti i Durrësit, i themeluar rreth vitit 1380, që për shkaqe të sulmeve osmane ishte tërhequr në Zarë për të themeluar atje Lexo Me Teper.

Johan Krojf (1947 – 2016) – Ikja e nji Legjende

Johan Krojf (1947 – 2016) – Ikja e nji Legjende Futbolli mbetet nji nga sportet më të dashura të jetës sime… dhe nji nga personazhet që ma ka bërë magjepës futbollin, pa Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook