Arkivë për » Dhjetor, 2015 «

Krishtlindjet e para… dhe të fundit bashkë… nga Miranda Jegeni

Krishtlindjet e para… dhe të fundit bashkë… nga Miranda Jegeni Dimri vinte shumë shpejt në qytetin tonë të vogël, që shtrihej përgjat liqenit dhe rrethohej në perëndim nga malet e z bardhura Lexo Me Teper.

Gurët e Tomorrit po fillojnë të flasin… nga Mr. sc. Besim Dervishi

Gurët e Tomorrit po fillojnë të flasin… nga Mr. sc. Besim Dervishi Adhurimi i Kultit të Lisit ose Pemës së Jetës në Tomorr. Zbulohet dhe një artifakt bronzi i rrallë! Egzistojnë burime Lexo Me Teper.

Nji frymë të re opozite, për mosvenitjen e shpresës refleksion nga Jozef Radi

Nji frymë të re opozite, për mosvenitjen e shpresës refleksion nga Jozef Radi (nga cikli “Nyja gordiane e zgjidhjeve shqiptare!”) Nji nga pyetjet më trazuese dhe më të vështira, që e mban peng Lexo Me Teper.

At Gjergj Fishta asht mendja, zemra dhe shpirti i popullit shqiptar nga Daniel Gazulli – Fritz Radovani

At Gjergj Fishta asht mendja, zemra dhe shpirti i popullit shqiptar nga Daniel Gazulli – Fritz Radovani *** Në Fjalorin Enciklopedik Shqiptar, botue në Tiranë në vitin 1985, nga Akademia e Shkencave e Lexo Me Teper.

Profesor Sami Repishti – “Qytetar Nderi” i Shkodrës… nga Romeo Gurakuqi

Profesor Sami Repishti – “Qytetar Nderi” i Shkodrës… nga Romeo Gurakuqi Shumë e nderueme zonja kryetare e Bashkisë, Voltana Ademi, Shumë i nderuem Kryetar i Këshillit Bashkiak të Shkodrës, zoti Xhemal Bushati, Zonja këshllitarë, Lexo Me Teper.

Etyd për poetin Sergei Esenin (3 tetor 1895 – 28 dhjetor 1925)

Etyd për poetin Sergei Esenin (3 tetor 1895 – 28 dhjetor 1925) nga Klodi Stralla në 90 vjetorin e vdekjes Sergej Eseninin si poet të Madh qenë të shumtë ata që deshën ta imitojnë… Lexo Me Teper.

Dorëshkrimet e Don Nikoll Mazrekut nga Ndue Dedaj* & Gjergj Marku

Dorëshkrimet e Don Nikoll Mazrekut nga Ndue Dedaj* & Gjergj Marku Dorëshkrimet e Monsinjor Nikoll Mazrekut flenë nën pluhurin e harresës. Gjuha e këtyre shkrimeve është në gegërishten që ka përdorur shkolla Lexo Me Teper.

Lasgushi i Madh dhe diktatura!* nga Ilir Seci

Lasgushi i Madh dhe  diktatura!* nga Ilir Seci 27 Dhjetori kujtohet si datëlindja e Lasgushit tonë të madh… Mjeshtri, gjigand i gjuhës shqipe, u lind me 27 Dhjetor 1899… pikërisht në një ditë Lexo Me Teper.

Pak rreshta mbi mjeshtrin e Jareve shkodrane – Bik Ndoja

Shuhet këngëtari i madh Bik Ndoja Me 27 dhjetor 2015, në qytetin e Shkodrës ka ndërruar jetë bilbili i kangës qytetare shkodrane, Bik Ndoja, në moshën 90 vjeçare. Në nderim e respekt Lexo Me Teper.

Si i përkrahu Izraelitët Kolë Bibë Mirakaj Prej Ing. Viktor Mark Daragjati

Si i përkrahu Izraelitët Kolë Bibë Mirakaj Prej Ing. Viktor Mark Daragjati Deri me 10 Shtator 2012, përveç ndonji dishmie që vetë Kolë Biba u kishte tregue rrethit të vet, nuk ekzistonte Lexo Me Teper.

Burrëria trashëgohet… Po ju çfarë keni trashëguar deputeti Blushi?! nga Kujtim Cekani

Burrëria trashëgohet… Po ju çfarë keni trashëguar deputeti Blushi?! nga Kujtim Cekani Letër e hapur deputetit Ben Blushit Përshëndetje, deputeti Blushi! Quhem Kujtim Cekani, dhe jam nga një fshat i Elbasanit, nga Polisi. Të kam Lexo Me Teper.

Stalini, Mozarti dhe Maria Judina (Pjesa e Gjashtë)

Stalini, Mozarti dhe Maria Judina (Pjesa e Gjashtë) (poemë nga Jevrem Berkoviç) Përktheu Lazër Radi – 1989 Galoçka Jakovleva Xhugashvili shkatërron identitetin e vet Kjo asht historia e Galoçka Jakovljeva Xhugashvilit, mbesë e parë e Josif Visarionoviç Xhugashvilit, lindun Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook