Arkivë për » Shtator, 2015 «

E Keqja asht nji etyd pa dritë – poezi nga Eri Omari

E Keqja asht nji etyd pa dritë… cikël poetik nga Eri Omari   E keqja âsht nji etyd pa dritë Edhe pa e kundrue hiç ndíhet n’ajri …mâ e shpejtë se zâni Ka kohë që Lexo Me Teper.

Nji bisedë dhe nji udhëtim në jetën dhe veprën e piktorit Zef Nacaj

Nji bisedë dhe nji udhëtim në jetën dhe veprën e piktorit Zef Nacaj Zef Nacaj asht nji artist i rrethanave, mbasi shkollimi i tij nuk ka qenë arti… e megjithatë mbas shumë Lexo Me Teper.

Thjeshtësia gjer në madhështi! nga Anisa Markarian

“Çdo komb mburret me vlerat e tij. Për mua kjo është më e rëndësishmja. Nuk është e nevojshme që të bëhemi skllav të vlerave të huaja. Nuk mund ta mohojmë Lexo Me Teper.

Gëzim Hajdari – “Poezi të zgjedhura” 1990-2015

Gëzim Hajdari “Poezi të zgjedhura” 1990-2015 Besa – Editore *** Ky ribotim i antologjisë “Poezi të zgjedhura” 1990 – 2015 përmbledh një përzgjedhje të poezive të shkëputura nga vëllimet Barihidhët, Antologjia e shiut, Hije Lexo Me Teper.

Shkencetarja Laura Mersini: “Babai i internuar, më mësoi lumturinë!”

Shkencetarja Laura Mersini: “Babai i internuar, më mësoi lumturinë!” Shkencëtarja shqiptare me famë botërore Laura Mersini – Hougton, profesoreshë e fizikës teorike dhe kozmologjisë në Universitetin Amerikan të Karolinës së Veriut në një Lexo Me Teper.

Gjimnazi “Zosimea” në Janinë dhe shqiptarët nga Gëzim Bullaku

Gjimnazi “Zosimea” në Janinë dhe shqiptarët nga Gëzim Bullaku “Zosimea”, shkollë e nivelit europian Shkolla e Mesme Gjimnaz Zosimea në Janinë (Gre. Zosimaia skoli – ΖΩΣΙΜΑΙΑ ΣΧΟΛΗ – ζωσιμαια σχολη) ishte Lexo Me Teper.

Ahmet Zogu… sipas Blendi Fevziut dhe Kristo Frashërit nga Ilir Hashorva

Ahmet Zogu… sipas Blendi Fevziut dhe Kristo Frashërit nga Ilir Hashorva Gjatë vitit 2015, u botuan dy biografi të Ahmet Zogut. Duket se kjo figurë politike vazhdon të tërheqë vëmendjen e shqiptarëve, Lexo Me Teper.

Dhe jetuan të lumtur në jetë të jetëve… nga Andeta Radi

24 shtator 2000… Dhe jetuan të lumtur në jetë të jetëve… nga Andeta Radi Kështu përfundonte përralla ime e preferuar që më pas ngjyroste ëndrrat e mia të fëmijërisë… “Jetuan të lumtur në Lexo Me Teper.

Mikrobi i huaj: Vetmohimi kombëtar nga Fahri Xharra

Mikrobi i huaj: Vetmohimi kombëtar nga Fahri Xharra   “Një e keqe bëhet edhe më e keqe, nëse ajo mbrohet”. Albert Einstein Dr. Ignaz Semmelweis (1818-1865) i njohur si “Babai i Kontrollit të Infektimit”, ishte Lexo Me Teper.

Mark Ndoja Mbi përkthimin e “Komedisë Hyjnore”

Mark Ndoja Mbi përkthimin e “Komedisë Hyjnore” (Nga Epistulari i Ishullit të Zvërnecit drejtuar gruas) 14 prill 1965, Për tashti po merrem me përkthimin e “Komedisë Hyjnore” të Dantes. Këto ditë fillova kangën e Lexo Me Teper.

Kontributi i Justin Rrotës në fushë të letrave të shqipes nga Evalda Paci

Kontributi i Justin Rrotës në fushë të letrave të shqipes nga Evalda Paci Justin Rrota gramatolog Justin Rrota ka lindur në Shkodër më 17 shkurt 1889. Është arsimuar në vendlindje dhe Lexo Me Teper.

Bota e një gruaje tregim nga Shpresa Vrana

Bota e një gruaje tregim nga Shpresa Vrana Atë verë vendosëm të pushonim në Sarandë. Ishte fund gushti, kur valët merrnin ca rrudhje drastike aty nga mesnata, por dielli ngrohte mirë gjatë Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook