Arkivë për » Shkurt, 2015 «

Kunora e Bylbylave – poezi nga Dom Ndre Zadeja

Kunora e Bylbylave - poezi nga Dom Ndre Zadeja …e pak rreshta për Marsin… Pranverën, Poezinë dhe Poetin Martir Nesër asht mars... pra e fusim majën e kambës në Pranverë, dhe i kthehemi edhe Lexo Me Teper.

Mall për Korçën… që s’është më – fotohistori dhe informacion

Mall për Korçën… që s’është më - fotohistori dhe informacion Korça e muzikës – “Mandolinata” – 1908!
 Në dhjetvjeçarin e parë të shek. XX-të, Korça sipas Mihal Gramenos… “ishte qendra e ndjenjave Lexo Me Teper.

Albanët e Kaukazit dhe Përplasja e Albanologëve nga Altin Kocaqi

Albanët e Kaukazit dhe Përplasja e Albanologëve nga Altin Kocaqi Albanët e Kaukazit janë një histori e cila në vendin tonë nuk është studiuar siç duhet ndaj edhe në mënyra nga më Lexo Me Teper.

Pse performanca e Ermonela Jahos në Royal Opera duhej të ishte Kryelajm shqiptar… nga Elida Buçpapaj

Pse performanca e Ermonela Jahos në Royal Opera duhej të ishte Kryelajm shqiptar…* nga Elida Buçpapaj Kryelajmi që do të pushtonte titujt kryesorë të gazetave dhe TV-ve të Shqipërisë do të duhej të Lexo Me Teper.

Tutini i Sanxhakut – vendstrehim i Mbretëreshës Teutë? nga Ismet Azizi

Tutini i Sanxhakut – vendstrehim i Mbretëreshës Teutë? nga Ismet Azizi A do të ndriçohet historia deri më tani e fshehur e Sanxhakut dhe a do të argumentohet se rrënjët e Lexo Me Teper.

70 vjetori i Vrasjes së Shaban Polluzhës…

Fadil Hoxha: Pasi e likuiduam Shaban Polluzhën e qetësuam Drenicën Shaban Polluzha ka mbushur 70 vjet prej se ishte vrarë nga komunistët e udhëhequr prej Fadil Hoxhës. Ky i fundit, sa ishte Lexo Me Teper.

Ankthi i një dite… ankth i një jete nga Bajram Hereni

Ankthi i një dite… ankth i një jete nga Bajram Hereni Ishte 22 shkurti i vitit 1955… Mëngjes i ftohtë, nga ato mëngjeset që të ngjall një ftohtësi në shpirt. Dola dhe u nisa Lexo Me Teper.

Arthur Schopenhauer (1788-1860) – Miqtë tanë

Nëse do të ndigjonim qoftë edhe për pak, si flet për ne në mungesë pjesa ma e madhe e të ashtuquejtunve miqtë tanë… ne s’do ta shkëmbenim qoftë edhe nji Lexo Me Teper.

Abdullahu ynë, ç’bëhet? – satirë nga Faik Konica

Abdullahu ynë, ç’bëhet? satirë nga Faik Konica Këtu e nj’a dhietë viet më parë, isha duke hyrë në Shqipëri me udhë të Sërbis. Në Zibefçe – emëri i kufirit – zbritmë. Me Lexo Me Teper.

Ludwig Van Beethoven: Dy letra dashnie, nji gruaje të panjoftun…

Ludvig Van Beethoven: Dy letra dashnie, nji gruaje të panjoftun… Nji Beethoven romantik, i shkruan nji gruaje të panjoftun… Engjëlli im, imja e gjitha, vetja ime. Veç pak fjalë për sot, madje edhe me Lexo Me Teper.

Si u bëra “Armike” pa mbushe 11 vitet… nga Adriana Simoni – Neti

Si u bëra “Armike” pa mbushe 11 vitet… nga Adriana Simoni – Neti Dy fjalë në përcjellje të këtij shkrimi… Në vitet 1977-79, isha me shërbim ushtarak në Gjirokastër, dhe meqë Qyteti i Lexo Me Teper.

Dedë Gjonmarkaj – Hero i Qëndresës – kundra diktaturës komuniste nga Lek Pervizi

Dedë Gjonmarkaj - Hero i Qëndresës – kundra diktaturës komuniste nga Lek Pervizi Lajmi i vdekjes, solli një trishtim të madh në të gjithë ata që e kanë njohur Dedë Gjonmarkajn, në kushtet Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook