Arkivë për » Dhjetor, 2014 «

Mbreterësha e Malit dhe Shqipërisë nga Azem Parllaku

Mbreterësha e Malit dhe Shqipërisë nga Azem Parllaku  Edith Durham, vajza e një kirurgu në Londër, një grua që kishte vendosur në moshë të mesme të bëhej eksploratore, etnologe, bamirëse, reportere lufte Lexo Me Teper.

Pranoni nga ne këto fjalë… Eda e Visar Zhiti

Pranoni nga ne këto fjalë… Eda e Visar Zhiti Pak ditë pas aksidentit tragjik që i mori jetën djalit të tyre Atjonit, shkrimtari Visar Zhiti dhe bashkëshortja e tij falënderojnë të gjithë Lexo Me Teper.

Plakja e Njeriut të Ri… nga Nesti Gjeluci

Plakja e Njeriut të Ri… nga Nesti Gjeluci “Çka është kujtesa për njeriun, është historia për civilizimin…” Fulton Sheen Mënyra e festimit të përvjetorit të çlirimit të Shqipërisë jep përshtypjen e një shoqërie të Lexo Me Teper.

Murtaja e vitit 1747 – nga ditari i Gjon Nikollë Kazazit nga Fahri Xharra

Murtaja e vitit 1747 – nga ditari i Gjon Nikollë Kazazit nga Fahri Xharra  Jemi në Gjakovën e vitit 1747… Ishte muaji mars, një mars i bukur por që paralajmëronte diçka të kobshme… Lexo Me Teper.

Oscar Wilde (1854-1990) – Egoizmi

“Egoist s’asht ai që jeton si i pëlqen apo si i do qejfi, por ai që kërkon prej tjerëve të jetojnë si i pëlqen atij; dhe altruist asht ai që Lexo Me Teper.

Puzzle i paplotë kujtimesh… me Fotaq Filipeun nga Dine Dine

Puzzle i paplotë kujtimesh… me Fotaq Filipeun nga Dine Dine Fotaq Filipeun e kam njohur qysh herët, diku aty nga mesi i viteve ’60, kur u regjistrova në nji kurs fizarmonike në Lexo Me Teper.

Samuel Ph. Huntington dhe teoria e tij e Përplasjes së Qytetërimeve

Samuel Ph. Huntington (1927-2008) dhe teoria e tij e Përplasjes së Qytetërimeve Samuel Phillips Huntington (New York, 18 prill 1927 – Vineyard Martha-s, 24 dhjetor 2008), qe nji studiues, shkencëtar dhe politikan Lexo Me Teper.

A jemi gati për atë që duam? ese nga Atjon V. Zhiti 


A jemi gati për atë që duam? 
ese nga Atjon V. Zhiti 
 18 Shkurt 2014 Atjoni në kujtimin e shokëve… Një mbrëmje pranvere në Milano, u takuam si bënim shpesh te Naviglio. Kalon Lexo Me Teper.

Katër Poezi… dhe nji shënim per Leticia Gargjolën

Poezia e Leticia Gargjolës në shqip, dhe brezi i saj… Poezia nuk shpjegohet, ajo thjesht ndjehet… dhe sa ma shumë ajo ndjehet, aq ma poezi asht… Kurrë s’kam kërkue shpjegim për Lexo Me Teper.

Pjetër Bogdani, Shenjtori i pakurorëzuar… nga Ndue Bacaj

Pjetër Bogdani, Shenjtori i pakurorëzuar që me “dritën” e tij sfidoi errësirën Turko-Osmane… nga Ndue Bacaj Në përkujtim të 325 vjetorit të vdekjes (5 dhjetor 1689 – 05 dhjetor 2014) Shqiptarët gjatë historisë tyre mijëravjeçare Lexo Me Teper.

Bermude të Gjirokastrës: Musine, Ismail, Enver nga Shpend Sollaku – Noé

Bermude të Gjirokastrës: Musine, Ismail, Enver nga Shpend Sollaku – Noé Vështirë të gjendet një qytet tjetër kaq i vogël sa Gjirokastra që të ketë ndikuar aq shumë në historinë apo kulturën Lexo Me Teper.

Bredhi i Krishtlindjes… për Vitin e Ri. tregim nga Gjergj Kola

Bredhi i Krishtlindjes… për Vitin e Ri. tregim nga Gjergj Kola Pak rreshta mbi tregimin dhe autorin e tij Gjergj Kola… Gjergj Kola asht sa poet aq edhe prozator. Po ma shumë se i Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook