Arkivë për » Shtator, 2014 «

“Fshatrat Potjomkiniane”… nga Klodi Stralla

“Fshatrat Potjomkiniane”… nga Klodi Stralla Me rastin e 275 vjetorit të lindjes të Grigorij Potjomkin (1739-1791) Ndonse Grigori Potjomkin ishte një ushtarak dhe burrë shteti rus i shek. XVIII-të, bukurosh nga pamja Lexo Me Teper.

Illyricum Sacrum dhe Daniele Farlati nga Mirel Sharrxhi

Illyricum Sacrum dhe Daniele Farlati nga Mirel Sharrxhi Me rastin e vizitës së Papa Franceskut në Shqipëri, po sjell një shkrim mbi veprën madhore që u bë me urdhër të Papa Lexo Me Teper.

Nji letër dashnie – nji perlë letrare sentimentale… Erih Maria Remarque

Nji letër dashnie – nji perlë letrare sentimentale nga Erih Maria Remarque… “Të gjitha dashuritë kërkojnë të jenë të përjetshme… e pikërisht këtu e kanë burimin mundimet dhe vuajtjet e tyre pafund…” Erih Maria Remarque Duamë Lexo Me Teper.

Malli i atdheut… nga Faik Konica

Malli i atdheut… nga Faik Konica Pakkush e ka dashur Shqipërinë si Faik Konica. Pakkush e ka derdhur dashurinë, vlerësimin, dhimbjen, zemërimin dhe dufin si Ai mbi shqiptarë… Ai e ka Lexo Me Teper.

Sigmund Freud (1856-1939) Puna

“Njeriu energjik, njeriu i suksesit, asht ai që përmes punës ia del në krye me i shndrrue në realitet krejt fantazitë që ndërton në mendje…”

Rrëfim për statujën e ushtarit ilir në një muze të Holandës Arbëresh Dalipi

Rrëfim për statujën e ushtarit ilir në një muze të Holandës Arbëresh Dalipi i atribuohet shkeljes së parë të tokave të Holandës së sotme Ard Islami, në hapësirën shqiptare, njihet për Lexo Me Teper.

Atentatori komunist që i mori jetën pabesisht qeveritarit Idhomen Kosturi – Bashkim Kadiu

Atentatori komunist që i mori jetën pabesisht qeveritarit Idhomen Kosturi nga Bashkim Kadiu “I madh, i ndritshëm, i paharruar do të ngelet ndër shekuj e më tutje ky shpirt gjigand i Lexo Me Teper.

Filip Daija, nji gur i çmueshëm i humorit shkodran

Filip Daija, nji gur i çmueshëm i humorit shkodran, “çuditërisht” i mbetun në harresë!!! “Gra dhe burra, veçan në Malësi, kanë një ndjenjë të mprehtë humori; folës të lindur, që dinë Lexo Me Teper.

Mihail Bulgakov (1891-1940) – Paraja

“Mos ndoshta janë paratë ato, që na pengojnë për t’u shfaqur simpatikë…!?”

Si mbeti Koliqi në jetën time… Lazër Radi

Si mbeti Koliqi në jetën time… Lazër Radi Kush e ka pasë fatin ta lexojë Koliqin qysh herët, e ka konstatue kët virtyt të paarritshëm të tij, kët dhuratë të muzës Lexo Me Teper.

Familja dhe fisi i Profesor Hazir Shalës nga Fehmi Dibrani

Familja dhe fisi i Profesor Hazir Shalës nga Fehmi Dibrani Kryetari i Lëvizjes Kombtare Shqiptare, Prof. Hazir Shala, në vitin 1959 i sapodiplomuar dhe i përqafuar me prindët e tij, Shehide Lexo Me Teper.

Për me kenë Vagabond i mirë… nga Dom Lazër Shantoja

Për me kenë Vagabond i mirë… nga Dom Lazër Shantoja Nji shkrim i shkruem dje (75 vjet ma parë!!) prej Dom Lazër Shantojës… por me siguri që i vlen edhe së Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook