Arkivë për » Shtator 30th, 2014 «

Dita Ndërkombtare e Përkthyesve në Ditën e Shën Jeronimit… nga Ilir Seci

Dita Ndërkombtare e Përkthyesve në Ditën e Shën Jeronimit… nga Ilir Seci 30 shtatori ështe Dita Ndërkombtare e Përkthimit… Kjo datë u vendos pikërisht me 30 shtator ditën e Shën Jeronimit “Saint Lexo Me Teper.

“Pasunia që na lon të parët ton… nuk do t’jetë ene për shum kohë…”

“Nuk do t’jenë ene për shum kohë… – thotë Xhemoli” shkruar nga H.E.K Në kryqzimin që lidh “Shallvaret” me rrugën “Refik Toptani” (Myslym Shyri), takojmë Xhemolin. Le e rrit m’Tiron. Lexo Me Teper.

Gaspër Pali – tri Poezi e nji thirrje në kujtesë nga “Hyjt mbi Greminë”

“Hyjt mbi Greminë” i Gaspër Palit… si rikthim në inkoshiencë nga Jozef Radi Para do kohe, kur befas ndesha n’kopertinën e librit me poezi, “Hyjt mbi Greminë”, diçka m’u drodh mbrenda Lexo Me Teper.

Praq Rado: Nga Thethi në Hollywood… një film për jetën time Fatmira Nikolli

Në studion e TV Alba Life në Staten Island - New York, i ftuar aktori i Hollivudit, shqiptari nga Thethi i Dukagjinit Praq Rado. Qe një bashkëbisedim i ngrohtë, i sinqertë, i dhimbshëm dhe Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook