Arkivë për » Gusht, 2014 «

“Ç’tu desh Dasma në Karbunarë!” nga Jozef Radi

“Ç’tu desh Dasma në Karbunarë!” nga Jozef Radi Dikur, fshati Karbunarë ka qenë nënprefekturë, derisa nga fundi i shekullit të Nëntëmbëdhjetë, ajo njësi organizative administrative i kaloi qytetit të Lushnjes dhe Lexo Me Teper.

Shpërthen vullkani Tavurvur në Papua e Guinea e Re

Shpërthen vullkani Tavurvur në Papua e Guinea e Re Spektaklet e frikshme të Natyrës… Ndërsa në Islandë ndjehet frikë nga vullkani Bardarbunga, në anën tjetër të botës, në ishullin e Britanisë së Lexo Me Teper.

Prof. Aleksandër Xhuvani – jeta, vepra dhe fjala e tij në varrimin e At Gjergj Fishtës…

Prof. Aleksandër Xhuvani nji skicë mbi jetën dhe veprën dhe fjala e tij në varrimi  e At Gjergj Fishtës… Aleksandër Xhuvani lindi në Elbasan më 14 mars 1880, në një familje të Lexo Me Teper.

Faleminderit Çezar Ndreu! – Keshilli i Vatres

Faleminderit Çezar Ndreu! Fushata e Vatrës: Çezar Ndreu e dha shembullin, dhuroi $ 1,500.00 Pas rikonstruksionit që iu bë ndërtesës së Vatrës, veçanërisht zyrës dhe sallës së madhe të katit të parë Lexo Me Teper.

Ndërron jetë studiuesi i pasionuar i shqipes – Prof.Dr. Shaban Demiraj

Ndërron jetë  studiuesi i pasionuar i shqipes – Prof.Dr. Shaban Demiraj. Ndërroi jetë sot, në moshën 94-vjeçare studiuesi i pasionuar i shqipes, pedagogu e intelektuali i shquar, Prof.Dr. Shaban Demiraj. Lexo Me Teper.

Bruksel, pllakë përkujtimore për Muharrem Bajraktarin

Bruksel, pllakë përkujtimore për Muharrem Bajraktarin Në lagjen e Brukselit, ku protagonisti nacionalist i Luftës së Dytë Botërore, Muharrem Bajraktari jetoi për 25 vjet me radhë, e ku sot jetojnë mbi Lexo Me Teper.

Diana Spenser (1961-1997) – Vuajtja

“Dëshiroj të jem kudo në botë ku ka vuajtje, për të bërë at çka unë mundem…!”

Sting kërkon 262 € në ditë, atyre që duan të vjelin në Fermën e tij

Të prashisësh tokën i bën mirë vetes… Sting kërkon 262 € në ditë, atyre që duan të vjelin në Fermën e tij në Palagio, pranë Firences. Rockstari anglez u ofron Lexo Me Teper.

Dhelpna n’arrati – Alda Merini (1932-2009) -

Dhelpna n’arrati – Alda Merini (1932-2009) Atyne që m’pvesin sa dashni ke pasë n’jetë u përgjigjem: Shikoni e kqyrni pyjet me pa ndër sa leqe ka mbetë gëzofi jem.

Dr. Vasfi Samimi (Visoka), një gur i çmuar i dijes kombëtare

Dr. Vasfi Samimi (Visoka), një gur i çmuar i dijes kombëtare Dy fjalë Dr. Vasfi Samimi (Visoka) E kam përmendë edhe herë tjera Vasfi Samim Visokën, intelektualin poeliedrik: studiuesin, pedagogun, veterinerin, sportistin, Lexo Me Teper.

Charlie Chaplin (1889-1977) – Rinia

“Nuk do të kishte periudhë ma t’bukur se Rinia, veç sikur do t’na vinte pak ma vonë në jetë…!”

Disa refleksione të shpejta mbi një intervistë të Kadaresë Maks Rakipaj

Disa refleksione të shpejta mbi një intervistë të Kadaresë nga Maks Rakipaj Para disa ditësh lexova një intervistë të shkrimtarit Ismail Kadare dhënë gazetës “Zëri” në Kosovë, intervistë e cila u Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook