Arkivë për » Nëntor, 2013 «

Nji hokë Malsie, n’gjiuhë Tropoje… nga Ilir Seci

Nji hokë Malsie, n’gjiuhë Tropoje… nga Ilir Seci “Ishin kanë njiherë e nji vaktit në Padesh nji burrë me grue n’oborr të Kullës kah rrinë… veç kur i cubitet mendja grues Lexo Me Teper.

Heshtja – e vetmja shkencë! Hans – Joachim Lanksch

Heshtja – e vetmja shkencë! Hans – Joachim Lanksch (për poetin Primo Shllaku) “Poezitë e Primo Shllakut, vetëm me ndonjë përjashtim, janë ankesa të drejtpërdrejta, janë imazhe dhe skica shpirtnore të linduna Lexo Me Teper.

Sa herë ndalem… dhe shoh pas në jetën time… Adriana Dine

Sa herë ndalem… e shoh pas në jetën time… nga Adriana Dine Jeta e krejt brezit tim, e gjithë atyre që lindën në vitet ’60, është përplot privime e përplot sakrifica, Lexo Me Teper.

Zai Fundo (1899-1944) – Antifashist i një lloji tjetër Klodi Stralla

Zai Fundo – (1899-1944) Antifashist i një lloji tjetër -  nga Klodi Stralla Dita e 29 nëntorit 1944, përkujtohet si dita e çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë, në kuadrin e Luftës Lexo Me Teper.

Paulo Coelho – Bota

“Bota mund të ndryshohet me shembullin tuaj, dhe jo me mendimin tuaj…!”

Ca Kujtime mbi At Gjeçovin nga Faik Konica (1930)

Ca Kujtime mbi At Gjeçovin nga Faik Konica (1930) “…Sicilidò prej nesh, miq dhe admironjës të tij, do të kishim nevojë që në gjallësí për nga një lotore ku të mbledhim Lexo Me Teper.

Winston Churchill (1874-1965) – Shpërfillja

“…S’do të mbrrini kurrë atje për ku jeni nisur, nëse do të ndaloni t’i bini me gurë çdo qeni që ju leh…!”

Përballë nji fotoje historike… Jozef Radi

Përballë nji fotoje historike…  nga Jozef Radi 16 shtator 1971! Në Tiranë luhet ndeshja Tirana (17 Nëntori) -  Ajax 2-2  – me dy gola te mbrojtesit Zurbier dhe barazimi nga Zhega Lexo Me Teper.

Waren Buffet – Sinqeriteti

“Sinqeriteti është dhuratë shumë e shtrenjtë, mos e prit kurrë nga njerëz të varfër në shpirt…”

Tridhjetë e dy vrasësit më të mëdhenj të shekullit XX…

Mbi diktatorët dhe diktaturat shënim nga Jozef Radi Cilido që ka jetue në diktaturë e njef mirë çka asht diktatori, çka asht diktatura po dhe regjimin diktatorial, por sot asht e Lexo Me Teper.

Fletë të grisura jete… Viola Doko

Fletë të grisura jete… Viola Doko Sot është dita e kundërdhunës ndaj grave… dhe unë desha diçka për kët ditë… Vonë një mikja ime ma tagoi kët shkrim mjaft të dhimbshëm… Lexo Me Teper.

Plotini (203-270) – Bukuria shpirtërore

  “Asnji shpirt nuk mundet ta zbulojë të bukurën, nëse ai vetë s’është i bukur!!!”
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook