Arkivë për » Qershor 6th, 2013 «

George Bernard Shaw – Pse Jo!!!

Shumë njerëz i shohin gjanat ashtu siç janë dhe pyesin: Pse…? Unë andrroj gjana që s’ekzistojnë dhe them: Pse jo…!

Pervizi: Krahas genocidit njerëzor u krye genocid kulturor

Krahas genocidit njerëzor në Shqipëri u krye dhe genocid kulturor… nga Lek Pervizi (Belgjikë) E kushtëzueme prej rrethanave anormale të krijueme gjatë sundimit 45 vjeçar të diktaturës komuniste, kultura shqiptare e kryesisht letërsia, u Lexo Me Teper.

Don Salvatore e i rifugiati albanesi in Italia Dr. Lazër Radi

Don Salvatore Ferdinando e i rifugiati albanesi in Italia Dr. Lazër Radi Frammenti dall’anima candida di un prete Il primo viaggio per Terni l’ho fatto col treno. Non avrei creduto mai che una Lexo Me Teper.

Personalitet e poet i veçantë Mirash Ivanaj – Mexhit Prençi

Personaliteti e poeti i veçantë Mirash Ivanaj Mexhit Prençi Shёnime mbi librin “Epopeja e Njeriut”, të vëllezerve Ivanaj përkthyer dhe shoqëruar me nji studim nga Dr. Lazër Radi Jeta e të mëdhenjeve Lexo Me Teper.

Spiro Gjoka rrёfen miqsinё me Padёr Meshkallёn (1991)

Figura e Padёr Mёshkallёs nёn dritёn e bashkvuajtёsve! Spiro Gjoka rrёfen miqsinё me Pjetёr Meshkallёn Bisedoi Jozef Radi  (nentor 1991)   Zoti Gjoka, kur dhe ku jeni njohur me padёr Pjetёr Mёshkallёn? Nёse s’gabohem, Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook