Arkivë për » Prill 22nd, 2013 «

Arthur Shopenhauer

“…Pothuej krejt dhimbjet tona na vijnë prej marrdhanieve që krijojmë me të tjerët…” “Dy anmiqtë e haresë njerzore mbeten dhimbja dhe mërzitja…”

Koliqi: Pishtar dritdhanës i arsimit në Kosovë – nga Lazër Radi

Pishtar dritdhanës i arsimit në Kosovë nga Dr. Lazër Radi 90 vjetori i lindjes së Ernest Koliqit (1993) Njerëzit që kanë për gjuhë amtare shqipen - ku ma shumë e ku ma Lexo Me Teper.

Si jetuan në t’njëjtin fshat familjet e 5 ish-kryeministrave

Si jetuam në të njëjtin fshat me familjet e 5 ish-kryeministrave nga Ani Jaupaj Menjëherë pas prezantimit, Dylbere Cane, rreth të 80-ave, na tha se shitësja e dyqanit me të cilën Lexo Me Teper.

Persekutimi i shkrimtarëve dhe artistëve… Visar Zhiti

Persekutimi i shkrimtarëve dhe artistëve nga diktatura komuniste… nga Visar Zhiti Ka patur një kohë paradoksale, të pabesueshme dhe të rëndë, aspak të largët, madje ngjitur me tonën sipas një muri Lexo Me Teper.

Heshtja… Edvania Paes – Cesare Pavese

“Në heshtje mundesh me i ndigjue krejt tingujt e kësaj bote… Ata s’janë askund tjetër veç thellë mbrenda teje! Sepse heshtjet s’rrëfejnë asgja, heshtjet s’kanë asgja me rrëfye…!” Edvania Paes “Mjafton Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook