Arkivë për » Mars, 2013 «

Gjama malsore, ose kur qajnë burrat! nga Gjon Neçaj

 Gjama malsore, ose kur qajnë burrat! nga Gjon Neçaj Nisi me Skënderbeun mbaroi me një… burrë nga Peraj Në Shqipërinë e veriut, kryesisht në regjionet e Nikaj-Merturit, Dukagjinit, disa krahinave të Pukës, Lexo Me Teper.

Shtypi shqiptar të ketë ma shumë kujdes! Dr. Lazër Radi

Shtypi shqiptar të ketë ma shumë kujdes! nga Dr. Lazër Radi Nji president amerikan, nji nga baballarët e kushtetutës, ka thanë: “Edhe vet presidenti degjeneron, qeveria degjeneron, kongresi degjeneron, vetë sistemi degjeneron Lexo Me Teper.

Prennushi: Simbol i pastërtisë dhe virtyteve shqiptare

Vinçenc Prennushi: Simbol i pastërtisë e virtyteve shqiptare nga Lazër Radi (Kushtue Prelatit të nderuem, poetit delikat, atdhetarit dhe demokratit të madh: Vinçenc Prennushit) (Nga cikli: Njerëzit që zhduku dhuna komuniste) Vinçenc Prennushi u Lexo Me Teper.

Wislawa Szymborska

 Wislawa Szymborska “…Asgja s’jepet dhuratë, gjithçka jepet hua, jam deri në fyt borxh… dhe e detyrueme të paguej për veten me veten time e t’i jap vlerë jetës duke e shkëmbye Lexo Me Teper.

Lazër Radi: Në kërkim të kohës së humbur

Në kërkim të kohës së humbur… Blendi Fevziu bisedon me dr. Lazër Radin (Klan) Historia e njeriut që u arrestua më 1944 – 28 vjeçar, dhe u lirua nga syrgjynosja me 1991 – Lexo Me Teper.

Gëzim Hajdari – Portonovo (Ancona) 2007

Hajdari dhe pak vargje të Hygo-it… Kjo foto e Mikut tim të rinisë së hershme Gëzim Hajdari, asht e nji dite të trazueme vjeshte të disa viteve ma parë, në Portonovo Lexo Me Teper.

Monogram – poezi nga Odisseas Elitis

Monogram – fragment poeme nga Odisseas Elitis në standart Jemi ende herët në këtë botë, a më dëgjon përbindshat ende s’janë zbutur, a më dëgjon Gjaku im i humbur e i tretur, a Lexo Me Teper.

Gjyqi Special: Nji spektakël makabër – Dr. Lazër Radi intervistuar nga Blendi Fevziu

“Kosova lindi intelektualët që i duheshin, Shqipëria shkatërroi ata që kishte…” Blendi Fevziu interviston Dr. Lazër Radi* Jeta ka gjithmonë momente të caktuara që ndikojnë në të. Kur ju më tregoni Lexo Me Teper.

Peticion: Në nderim të Grave dhe Nanave n’Kampet e shfarosjes

PETICION: Shkëlqesisë së Tij Dr. Bujar Nishani President i Republikës së Shqipërisë Pallati Presidencial Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” Tiranë, Shqipëri I nderuemi z. President; Ne, të nënshkruemit, ish të persekutuem politikë dhe anëtarë Lexo Me Teper.

Dita Botnore e Poezisë – pesë poezi nga Viola Doko

 Dita Botnore e Poezisë – pesë poezi nga Viola Doko Sot asht dita Botnore e Poezisë… po ndër ne, kahera pakkujt po i bien ndërmend për të… U përpoqa sot Lexo Me Teper.

Artur Schopenhauer

      “Kush sheh gjithnji zi dhe i ruhet gjithnji ma s’keqes duke marrë edhe masa në kët drejtim, s’ka me gabue ma shumë se ai që u jep gjithë gjanave ngjyrë Lexo Me Teper.

Pranvera… Anna Pianura

Pranvera… Anna Pianura   Po s’e pe që erdh pranvera, çohu, hapi sytë, kërkoje jashtë dhe mbrenda teje! Futja frikën trishtimit! Përzeje si t’mundesh! Mos u ndal me e kqyrë t’shkuemen, mërzinë, dhimbjen, plogshtinë… Mos harro, se Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook